Zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemca

Każdego roku na teren Polski przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców. Chcąc osiedlić się tutaj na dłużej, decydują się na złożenie wniosku o pobyt czasowy. Dzięki takiemu pozwoleniu, cudzoziemiec ma możliwość podjęcia pracy, nauki oraz bezproblemowo może, legalnie, podróżować na terenie całego kraju.     

Komu?

Najczęściej zezwolenie na pobyt czasowy jest wydawany w takich przypadkach jak, chęć podjęcia pracy na terenie Polski. Przyjazd w celach naukowych, rozpoczęcie nauki na Polskiej uczelni wyższej. Posiadanie rodziny na tych terenach, do których chciałbyś przylecieć na dłużej. Oczywiście nie są to jedyne przypadki, kiedy o takie zezwolenie można się starać, do każdej sytuacji należy podejść w sposób indywidualny.

Na jaki okres?

Karta pobytu wydawana jest na okres nie dłuższy niż 3 lata. Nie ma możliwości przedłużenia pobytu, jeżeli cudzoziemiec ma zamiar przebywać na terenach Polski dłużej musi złożyć wniosek o kolejne zezwolenie, przed zakończeniem ważności poprzedniej karty. Natomiast jeżeli Cudzoziemiec nie ma zamiaru zostawać dłużej, musi opuścić Polskę najpóźniej w ostatni dzień ważności pobytu.   

Jakie opłaty nas czekają?

Na samym początku na konto Urzędu Wojewódzkiego należy wpłacić, 340zł w przypadku samego zezwolenia na pobyt czasowy lub 440zł, jeżeli ma być to jednolite zezwolenie na pobyt i pracę. W przypadku gdy korzystasz z usługi pełnomocnika musisz wpłacić na konto urzędu miasta bądź gminy, w zależności od położenia organu, gdzie wniosek będzie składany, 17zł opłaty skarbowej. Po uzyskaniu zezwolenia czeka cię ostatnia opłata, 50zł (26zł opłata ulgowa) za wydanie karty pobytu.