Małżeństwo z obcokrajowcem za granicą

Romantyczny ślub za granicą? Na plaży lub w innym malowniczym miejscu? Za to z dala od zgiełku, wielkich przyjęć i tłumów? Coraz więcej par decyduje się na zawarcie małżeństwa za granicą. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne, kiedy wybranek lub wybranka serca pochodzą z innego kraju. 

Jak zawrzeć małżeństwo za granicą? Jak urzeczywistnić marzenie o romantycznym ślubie? O czym pamiętać? I – co dla wielu z Was najważniejsze – jak potem przeprowadzić uznanie takiego ślubu w Polsce?

Zawarcie małżeństwa za granicą

To co wydarzyło się w Las Vegas, pozostaje w Las Vegas… Czy dotyczy to także zawarcia małżeństwa? Zawarcie małżeństwa za granicą (przed urzędnikiem państwa obcego) nie powoduje jego automatycznego uznania w Polsce. Dlatego jeśli planujecie ślub gdziekolwiek indziej poza Polską, będzie Was dotyczyć procedura jego uznania. Wyjątek stanowi zawarcie małżeństwa za granicą, ale przed polskim konsulem.

Uznanie małżeństwa

Uznanie małżeństwa to proces, w którym małżeństwo zawarte za granicą jest oficjalnie uznawane za ważne i zgodne z prawem w kraju ojczystym jednego z małżonków, w tym przypadku w Polsce. Uznanie jest niezbędne, aby małżeństwo miało pełne skutki prawne na terenie Polski, takie jak prawa do opieki zdrowotnej, dziedziczenia czy wszelkie inne prawa przysługujące małżonkom.

Procedura uznania małżeństwa wymaga:

  • Zebrania wymaganych dokumentów (m.in. oryginał aktu małżeństwa lub jego odpis, tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa na język polski, ważne dokumenty tożsamości obojga małżonków), 
  • Legalizacji dokumentów (W zależności od kraju, w którym zawarto małżeństwo, może być konieczna legalizacja dokumentów (np. Apostille). Legalizacja potwierdza, że dokumenty są autentyczne i mogą być używane w Polsce.
  • Złożenia wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego 
  • Rozpatrzenia wniosku (Kierownik urzędu stanu cywilnego przeprowadza analizę złożonych dokumentów, sprawdzając, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie z prawem kraju, w którym miało miejsce, oraz czy nie narusza ono polskich przepisów prawnych.)
  • Wpisu do Polskich Ksiąg Stanu Cywilnego (Od tego momentu małżeństwo jest oficjalnie uznawane w Polsce, a małżonkowie mogą korzystać z wszelkich praw i obowiązków, jakie wynikają z zawarcia związku małżeńskiego).

Małżeństwo z obcokrajowcem za granicą

Zawarcie małżeństwa za granicą może dotyczyć obywateli RP lub małżeństwa obywatela RP z obcokrajowcem. Częstą praktyką, kiedy dochodzi do ślubu mieszanego, jest zawarcie małżeństwa w ojczyźnie jednego z małżonków. Nie jest to jednak zasada. Narzeczeni pochodzący z różnych państw i posiadający różne obywatelstwa mogą wziąć ślub na terenie państwa trzeciego, np. na Bali. Co do zasady, ich sytuacja jest dokładnie taka sama, jak w przypadku dwóch obywateli RP biorących ślub na Santorini. 

Po pierwsze: Zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem państwa obcego, nawet w Unii Europejskiej, nie powoduje, że jest ono uznawane w Polsce.

Po drugie: małżeństwo musi być ważnie zawarte, zgodnie z przepisami państwa, w którym odbędzie się ślub, a następnie musi zostać wpisane do tamtejszych ksiąg stanu cywilnego. Dopiero wówczas będziecie mogli się ubiegać się o wpisanie małżeństwa również do polskich ksiąg.

Przed uznaniem małżeństwa z obcokrajowcem za granicą w Polsce, kierownik urzędu stanu cywilnego, do którego zgłosiliście się z wnioskiem o uznanie małżeństwa, zbada, czy Wasze małżeństwo jest dopuszczalne w świetle polskiego prawa. Dotyczy to także kwestii formalnych, jakich musi dopełnić obcokrajowiec zawierając związek małżeński z obywatelem/obywatelką Rzeczypospolitej Polskiej.